Priatelia môžu vašim zdravotným cieľom pomôcť, ale aj uškodiť
Naši najbližší priatelia či rodina sú pravdepodobne kľúčovými elementmi v rámci našich víkendových a voľnočasových plánov. Vedeli ste však, že to, s kým budete tráviť čas, môže ovplyvniť vaše zdravie? Výskumy ukazujú, že ak napríklad pravidelne jedávate s ľuďmi, ktorí sa zdravo stravujú, je vyššia pravdepodobnosť, že si aj vy sami budete vyberať zdravšie potraviny. Ak majú vaši priatelia radi spoločné tréningy, pravdepodobne začnete cvičiť aj vy. Faktom totiž zostáva, že aj veci ako zdravý životný štýl a cvičenie môžu byť nákazlivé.
Akými ľuďmi by sme sa teda mali obklopiť, ak chceme zostať zdraví a fit?
1. Ľudia, ktorí vám ukážu, že nie ste sami
Psychologickým faktom je, že ľudia sú spoločenské bytosti a potrebujú aspoň úzky okruh ľudí na to, aby boli šťastní. Pre niektorých z nás môže byť veľmi silnou motiváciou už len vedomie, že existujú ľudia, ktorí sa práve vypriadavajú s rovnakými problémami a že v tom nie sme sami. Toto pravidlo platí aj pri zdravom životnom štýle. Výborným odporúčaním je preto nájsť vo svojom okolí niekoho, kto by sa zdravo stravoval s vami alebo kto by s vami cvičil. A spoločne tak môžete kráčať za svojimi vytýčenými cieľmi. Niekedy je nápomocné pridať do svojho života šport nie len na aktívnej, ale i na pasívnej úrovni (napr. športové stávky na tejto stránke, či videá s tipmi na cvičenie, súťaže a podobne).
2. Ľudia, ktorí berú zmenu ako zábavu
Ak sa vám do samotného cvičenia veľmi nechce, nebaví vás alebo neviete ako na to, môžete to vyriešiť skupinovým cvičením. Ak sa vám aj samotná aktivita zo začiatku nebude pozdávať, môžete sa tešiť aspoň na skvelú atmosféru. Náročným tiež môže byť zmena stravovacích návykov, no ak sa budete pohybovať v skupine, kde sú takéto zmeny bežné, bude pre vás jednoduchšie vyrovnať sa s tým a dokonca si zdravé jedlá možno začnete užívať.
3. Ľudia, ktorí povzbudia
Jednoduchá časť celého procesu je zdieľať s ostatnými svoje osobné úspechy a rekordy. No skutočná podstata sociálnej podpory sa ukáže vtedy, keď začnete stagnovať alebo odbočovať zo svojej cesty za cieľom. Môže sa totiž stať, že celý týždeň nebudete mať chuť ísť si zacvičiť a ešte sa k tomu budete aj prejedať. Ak príde takáto fáza nedostatočnej motivácie, ostatní ľudia vám môžu pomôcť získať potrebnú energiu a motivovať vás k opätovnému výkonu.
4. Ľudia, ktorí sú zodpovední
Väčšinou je jednoduchšie vzdať sa svojho cieľa a svojej novej životosprávy v prípade, že je človek sám. Ak však niekto dozerá na vaše aktivity a ich plnenie, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám podarí vydržať. Niekedy dokonca stačí, že je vo fitku okolo vás veľa ľudí a máte pocit, že ste sledovaní. Pocit, že sa na vás niekto pozerá je podvedomým faktorom motivácie, kvôli ktorému sa človek snaží podať čo najlepší výkon. Aj takáto taktika vám môže pomôcť, aby sa časom stalo podstivé cvičenie vašou súčasťou a po nejakej dobe podáte perfektný výkon aj v prípade, že budete na tréningu úplne sami.
Patrik E.