Ako vybrať diétu, ktorá funguje, ale neškodí organizmu?
Možno už nejaký ten čas uvažujete o tom, že by ste radi zhodili pár kíl, ktoré máte navyše. Možno vás k tomu prinútil pohľad do zrkadla v okamihu, keď ste si chceli vyskúšať plavky, tielko, sukne alebo šortky. Leto sa blíži a s ním aj vystavovanie tela slnečným lúčom. Že ho vystaviť nemôžete? Poradíme vám, ako vybrať diétu, vďaka ktorej schudnete, ale nebudete škodiť svojmu organizmu.
Nie je diéta ako dieta
Slovo diéta sa zakorenilo v našom slovníku, nenájde sa medzi nami snáď nikto, kto o nej už aspoň raz neuvažoval alebo ju dokonca vyskúšal. Diét je nespočetne veľa, nie všetky ale fungujú, niektoré majú aj nepriaznivé účinky na naše telo. Na akú diétu staviť a ktorej sa radšej vyhnúť?
Keto diéta funguje a netreba sa ani hýbať
Keto diéta je čoraz viac populárnejšia, jej história je ale oveľa dlhšia. Ketónovú diétu si obľúbili nielen športovci, ale aj bežní ľudia. Sľubuje rýchly úbytok hmotnosti s minimálnym úsilím. Funguje tak, že z jedálnička vyradíte sacharidy a nahradíte ich proteínmi a tukmi.
Akonáhle príjem sacharidov znížite, dostanete sa do stavu tzv. ketózy, kedy telo začne brať energiu miesto zo sacharidov z tukov a začne tak spaľovať ich zásoby. Tým dôjde k rýchlemu úbytku váhy.
Keď sa pre keto diétu rozhodnete, môžete staviť na už pripravené vyvážené keto jedlá (napr. Ketomix), alebo si môžete jedlá pripravovať sami. Povolené sú všetky druhy mäsa, vajcia, orechy, semienka, mliečne výrobky, ovocie s nízkym obsahom sacharidov a vybraná zelenina (tá biela a zelená, okrem hrášku). Z jedálnička by ste naopak mali vyradiť sladkosti, pečivo, zemiaky, ryžu, klasické cestoviny, sladené nápoje a alkohol.
Paleo diéta má základ v strave našich prapredkov
Pozvoľný úbytok váhy sľubuje paleo diéta, ktorá je založená na konzumácii potravín, ktoré si naši predkovia mohli uloviť alebo nazbierať. Vylučuje priemyselne spracované aj instantné jedlá, zakázaný je aj fast food.
Na jedálniček počas paleo diéty patrí mäso, ryby, vajcia, tuky ako maslo, masť, olivový olej a pod., zelenina, ovocie, bobule, orechy a rôzne semienka. Zabudnúť by ste mali na obilniny, strukoviny, cukry a mliečne výrobky.
Low carb diéta je miernejšia ketónová diéta
Low carb diéta je založená na zníženom príjme sacharidov a ich nahradením proteínmi a tukmi rovnako ako u keto diéty, sacharidy obsiahnuté v niektorom ovocí sú ale povolené. Úbytok váhy nie je v porovnaní s keto diétou taký rýchly.
Low carb diéta nie je taká prísna, konzumovať môžete aj strukoviny, keď raz za čas zhrešíte, nie je to taká tragédia. Dopriať si môžete mäso, morské plody, vajcia, mlieko, avokádo aj orechy a semienka, zabudnite na sladené nápoje, alkohol, sladkosti a ovocie s vysokým podielom sacharidov.
Stredomorská diéta je zameraná na čerstvé produkty
Čerstvá zelenina, ovocie, ryby, olej, orechy a semená – to je presne to, na čo sa môžete tešiť pri stredomorskej diéte. Vyvarovať sa naopak musíte sladkostiam a všetkým vysoko spracovaným jedlám vrátane mäsa a zŕn.
Úbytok váhy je pozvoľný, na druhú stranu ide o jednu z najudržateľnejších diét, ktorá vedie k chudnutiu a pomáha tiež predchádzať srdcovým infarktom.
V Dukanovej diéte chýba ovocie
Na vysadení sacharidov a zvýšení príjmu bielkovín je založená aj Dukanova diéta, ktorá sľubuje rýchly úbytok hmotnosti. Ovocie počas nej ale nemá na jedálnom lístku miesto, v chudnúcej fáze treba navýšiť príjem ovsených otrúb.
Vypiť by ste každý deň mali minimálne 2 litre tekutín, dopriať si môžete netučné mäsá, odstredené mlieko a mliečne výrobky, ryby, morské plody a povolenú zeleninu.
Komerčný článok