Spoliehate sa na plodné dni? Alebo všetko, čo by ste mali vedieť o ovulácii
Či už sa pripravujete na vznik nového života alebo otehotnieť naopak nechcete, viete, že proces, ktorý to celé ovplyvňuje, sa nazýva ovulácia. Ako si vypočítať plodné dni a čo by ste ešte okrem toho mali vedieť, vám prináša nasledujúci článok!
Nemusíte ju cítiť
Ovulácia je súčasť menštruačného cyklu, ktorého dĺžka je plus mínus 28 dní. Nastáva približne v polovici, kedy vaječníky uvoľňujú vajíčko. Toto vajíčko samozrejme môže, ale nemusí byť oplodnené spermiou. Ovulácia teda nastáva približne v 14. deň cyklu, ale nie každá žena má cyklus presne 28 dní, preto sa môže stať, že sa aj o niekoľko dní omešká, alebo príde skôr. Ovuláciu obvykle necítime a nedokážeme tak povedať, že prichádza, ale príznakom môže byť vaginálny výtok, špinenie, citlivé prsia alebo bolesť v podbrušku podobná menštruačným kŕčom.
Máte okno?
Počuli ste už o plodnom okne? Nastáva 6 dní pred ovuláciou a počas ovulácie. Je to jednoducho obdobie, počas ktorého môžete otehotnieť. Ak sa o to teda pokúšate, mali by ste mať pohlavný styk niekoľko dní pred ovuláciou alebo v deň ovulácie. Na presný výpočet plodných a neplodných dní existuje veľké množstvo online kalkulačiek alebo aplikácií. Potrebujete vedieť len dátum poslednej menštruácie a priemernú dĺžku cyklu. Urobiť si môžete aj ovulačný test, ktorý sa dá kúpiť v lekárni, prípadne sa poradiť so svojím gynekológom, ktorý vám vie termín ovulácie presne stanoviť.
Rozhoduje aj to, čo jete
Počatie dieťaťa ovplyvňuje okrem ovulácie aj mnoho iných faktorov. Jedným z nich je aj strava, preto by ste si ako budúca mamička nemali len počítať plodné dni, ale pridať do jedálnička kyselinu listovú, vitamín E, železo, vitamín C a antioxidanty. Pokojne siahnite aj po výživových doplnkoch, ktoré tieto látky obsahujú. Ak naopak otehotnieť neplánujete, nespoliehajte sa len na plodné a neplodné dni. Odporúča sa použiť aj iné spôsoby ochrany pred počatím, ako napríklad prezervatív.